Mühürlü Fabrikadaki 9 Milyon TL’lik Kripto Madeni Deşifre Edildi

Mühürlü Fabrikadaki 9 Milyon TL’lik Kripto Madeni Deşifre Edildi

Kripto Para Haberleri
Ekim 13, 2021 tarafından Ömer Dursun
75
muhurlu-fabrikada-kripto-madeni

Mühürlü fabrikada kripto madeni olduğu ortaya çıktı. Kocaeli’nde gerçekleştirilen son operasyonda 9 milyon liradan daha pahalı kripto cihazları ele geçirildi.

Mühürlü fabrikada kripto madeni bulundu

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Gebze’nin Tavşanlı Mahallesi’ndeki iflas eden fabrikanın binasında kripto para üretildiği ihbarı ile hızlıca harekete geçti.

Gelen ihbar sonrasında bölgeye giden Jandarma ekipleri mühürlenmiş fabrikaya bir baskın gerçekleştirdi. Mühürlü fabrikanın duvarını kırarak içeriye giren ekipler, kaçak elektrik hattını çekerek oluşturulan trafo ile 9 milyon 750 bin lira değerindeki 650 kripto para üretim cihazını ele geçirdi.

S.C. (31) hakkında “sahte para üretme”, “mührü kırma” ve “elektrik enerjisi hırsızlığı” suçlamasıyla dava açıldı.

İzmir’de 1,5 milyon liralık operasyon

Daha önce de benzer bir durum İzmir’de meydana gelmişti. Menderes Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen operasyonda ölü veya yaralının olmadığı, onlarca teknolojik cihazın yakalandığı ifade edildi.

Menderes ilçesindeki iş yerine yapılan baskın kapsamında 22 tane anakart, 19 tane 4 GB ram, 20 tane işlemci, 38 tane power supply (PSU), 320 tane ekran kartı, 28 tane 32 GB usb bellek, 24 tane soğutucu fan ve son olarak 22 tane kripto para üretim cihazına el kondu.

İş yerinde bulunan cihazların tamamının gümrükten kaçırıldığı ve piyasa değerinin 1 milyon 525 bin TL olduğu tespit edildi.

Olay sonrasında jandarma ekiplerince gözaltına alınan A.B. ve M.B. hakkında 6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanununa Aykırılık suçundan adli işlem başlatıldı. Kripto para madenciliğine ilişkin işlemlerinin ise durdurulduğu aktarıldı.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X