Nijerya, Dijital Para Birimi Projesi eNaira Piyasaya Sürüyor

Nijerya, Dijital Para Birimi Projesi eNaira Piyasaya Sürüyor

Kripto Para Haberleri
Ekim 25, 2021 tarafından Merteren Alkis
40
nijerya-dijital-para-birimi-enaira

Dünyanın en yüksek kripto para benimseme oranlarından birine sahip bir ülke olan Nijerya, Başkan Muhammadu Buhari’nin eNaira projesini resmen başlatmasıyla dijital para birimini (CBDC) başlatan ilk Afrika ülkesi olmaya hazırlanıyor.

Nijerya’nın CBDC’si eNaira’nın başlangıçta 1 Ekim’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu. Ancak lansman, ülkenin 61. Bağımsızlık Günü kutlamalarına hazırlanmak için ertelendi.
Ağustos ayında Nijerya Merkez Bankası , CBDC projesinin teknik ortağı olarak Barbados merkezli fintech girişimi Bitt Inc. ile el ele verdi. CBN’nin “finansal işlemleri daha kolay ve sorunsuz hale getirmek için ödeme sisteminin sınırlarını ilerletme” konusundaki birkaç yıllık araştırmanın bir sonucu olduğunu söylediği eNaira’nın lansmanı, Project Giant adlı bir CBDC pilot projesinin ilk aşamasıdır. eNaira, ülkede yasal para birimi  olacak ve faizsiz CBDC statüsüne sahip olacak.

Projenin ilk aşamasında, CBN, para biriminin basımı , dağıtımı, itfası ve imhasını içeren eNaira sunumundan sorumludur. Bu nedenle, eNaira’nın piyasaya sürülmesi, süreçteki ilk adımdır.

CBN Kurumsal İletişim Direktörü Osita Nwanisobi yaptığı açıklamada ,

eNaira’nın bir yolculuk olduğu göz önüne alındığında, ortaya çıkarma, platformlarda bir dizi ilave değişiklik, yetenek ve geliştirme ile devam edecek olan bu yolculuğun ilk adımını işaret ediyor.

Nijerya Kripto Paraları Benimsiyor

CBN’nin Nijerya’daki lisanslı bankalar aracılığıyla kripto para birimiyle ilgili işlemleri Şubat ayında yüksek oynaklığı ve vatandaşlar için yatırım risklerini gerekçe göstererek yasakladığını belirtmek önemlidir. CBDC projesini ilk olarak, bankalar aracılığıyla kripto yasağının getirdiği darbeyi hafifletmeyi ve daha güvenli bir alternatif sağlamayı umarak Haziran ayında duyurdu. Ancak bir Guardian raporuna göre, borsalar kayıtların arttığını bildirdiği için fiili yasak ülkenin artan kripto açlığını kontrol etmek için çok az şey yaptı. Nijerya, dünyadaki en yüksek kripto benimseme oranlarından birine sahip — Afrika’nın en popüler kripto ticaret platformu olan Paxful’dan alınan veriler, Quartz tarafından hazırlanan bir rapora göre Nijerya’nın Bitcoin ticareti açısından yalnızca ABD’den sonra ikinci sırada olduğunu gösteriyor .

Nijerya Bankaları eNaira Projesinden Endişeli

eNaira’nın piyasaya sürülmesi karışık tepkilere neden oluyor  bazıları ülkedeki ödeme sistemlerini nasıl geliştirebileceğini görmekten heyecan duyarken, diğerleri bankaları nasıl etkileyeceği konusunda endişeli. VOA haberlerine göre , eNaira web sitesi ilk lansmandan önceki saatlerde 1 milyondan fazla hit aldı ve bu da büyük ilgi gördü. The Guardian , “banka yöneticileri, eNaira’nın yaygın bir şekilde benimsenmesinin, bankalar tarafından yürütülen iş hacmini ve işlem gelirlerini azaltabileceğinden son derece endişeli” olduğunu bildirdi . Endişe kaynağı, eNaira işlemlerinin eşler arası olacağı ve bankaların katılımını gerektirmeyeceğidir.
Kıtanın diğer bölgelerindeki ülkeler de CBDC oyununda arayı kapatıyor. Güney Afrika kısa süre önce sınır ötesi ödemeler için bir CBDC denemesi başlatırken , Gana merkez bankası dijital para birimi e-Cedi’yi yakında çevrimdışı kullanıcıların kullanımına sunmak istiyor. Fas, Mısır ve Kenya, CBDC pilot projelerini keşfetmenin ilk aşamalarındalar.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X