P2P Nedir?

P2P Nedir?

Sözlük
Nisan 16, 2020 tarafından koindeks
123
p2p

Kişisel kullanımımızda bulunan bilgisayarlarımızda kimi zaman veri paylaşımı yapmaya ihtiyaç duyarız. Bu gibi durumlarda akla ilk gelen bağlantı yöntemi olan Bluetooth, internet sisteminin gelişmesi ve veri dosya boyutlarının artmasıyla işlevsiz bir hale gelmeye ve yerini daha büyük veri paylaşım sistemlerine bırakmaya başladı. Bunlardan biri olan P2P; uzun hali ile Peer To Peer bağlantı (Eşten Eşe Bağlantı) demektir. Peki, P2P Nedir?

Peer to Peer

İki veya daha çok istemci arasındaki bağlantıyı kurmaya ve veri dosya paylaşımı yapmaya çalışan ve bu işlemin en hızlı şekilde gerçekleşmesi hedeflenen bir ağ protokolü olan P2P’de, eşler; kendilerine en yakın sunucuya bağlandıktan sonra kişisel bilgisayarlarındaki verileri dosya tabanına yükler. Bu şekilde diğer eş, ihtiyacı olan bu dosyayı hızlı ve pratik bir şekilde sunucudan kişisel bilgisayarlarına yükleyebilir ve paylaşabilir. Bu sistemle eşler hem üretici, hem de tüketici konumundadır.

P2P ve Yararları

P2P yüksek veri aktarımını sağladığından, kişisel bilgisayar ve sunuculara kazandırdığı zaman sayesinde, internet kullanıcıları tarafından en çok sorulan soru p2p nedir? sorusu oldu. Bu kadar dikkat çekmesinin en büyük etkisi internet kullanıcılarına kazandırdığı zaman yönetimi olduğundan, casus yazılım açığının giderek azalması sayesinde de tekrar güvenle veri aktarımı yapılmaya başlanmıştr.

P2P ve Zararları

P2P’nin dünya genelinde yaygınlaşması ile birlikte bir takım açıklar da ortaya çıkmaya başladı. Bu veri paylaşımlarının yapıldığı sitelerde kullanılan casus yazılımlar ile veri çalınımı gibi sorunlar da artmaya devam ediyor. Bu yazılımlardan korunmak için;

  • Güvenli bir sunucu
  • Web tabanlı lisanslı anti-yazılım programı
  • İllegal dosya aktarımından kaçınmak

Bu yazılımsal açıkların her ne kadar kişisel reklam sözleşmesi için kullanıldığı söylense de, kullanıcılar arasında şimdiden bir propaganda olması söz konusu oldu. Ancak yasal sunucular dışına çıkılmadıkça böyle bir riskin söz konusu olması pek de yaygın değil.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X