Şeker Yatırım %56 Getiri Potansiyelli Model Portföy 9 Ekim 2020

Şeker Yatırım %56 Getiri Potansiyelli Model Portföy 9 Ekim 2020

Kripto Para Haberleri
Ekim 9, 2020 tarafından koindeks
11
şeker-yatirim

BIST100

Güne tepki alımlarıyla başlangıç yapan BIST-100 endeksi kar satışlarını devam ettirerek günü %0,17 düşüşle 1.150,49’dan kapattı. ABD Başkanı Trump, ek teşvik paketi görüşmelerini seçim sonrasına bıraktığını açıklasa da anlaşma için görüşmelerin devam etmesi nedeniyle yurtdışı borsalar günü yükselişle kapatırken BIST ve TL’deki negatif ayrışmaya devam etti. TL’deki değer kayıpları ve negatif ayrışma güçlenerek devam ederken kurlar yeni tarihi zirveler test edildi. S-400 tartışmaları ve yeniden artan jeopolitik riskler, TL varlıkların negatif ayrışmasında etkili oluyor.

BIST’te kar satışları yaşansa da kurlardaki güçlü yükselişe rağmen endeks dirençli görünüm sergilemeye devam ediyor. BIST’te tepki alımı denemeleri oluşsa da kurlardaki yükseliş eğilimi devam ettikçe yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Bununla beraber, TL varlıklarda negatif ayrışma devam etse de yabancı çıkışının son haftalarda momentum kaybettiği görülüyor. TCMB verilerine göre geçen hafta hem hisse tarafında hem DİBS tarafında haftalık olarak yılbaşından beri en yüksek yabancı girişi gerçekleşirken, haftalık olarak toplamda ise 2018 Ocak ayından beri en yüksek yabancı girişi gerçekleştiğini gördük.

Bu görünüm yabancı çıkışının momentum kaybettiğine işaret ederken, ilerleyen dönemde yabancı girişinin devam etmesi durumunda TL varlıklarda güçlü bir toparlanma yaşanabileceğine işaret edecektir. CDS’ler tekrar yükselişe geçerken günü 530 seviyelerinden kapattı. TL varlıklarda risk alma iştahının tekrar güçlenmesi için CDS’lerin 500’lü seviyeler altına geldiğini görmemiz gerekiyor. Bugün önemli bir veri gündemi bulunmuyor. Jeopolitik riskler ve ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler takip edilecek. BIST kapanışına göre ABD vadeli endeksleri artıda seyrederken, Asya borsalarında genel olarak pozitif eğilim var. Endeksin güne hafif pozitif eğilimle başlaması beklenirken, kurlarda gerileme yaşanmadıkça BIST’te yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması ve kar satışlarının devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X