Signature Nedir?

Signature Nedir?

Bitcoin Haberleri Sözlük
Nisan 13, 2020 tarafından koindeks
55
signature

Dijital platformda verilen çoğu zaman kriptograf yöntemiyle şifrelenir. Peki kripto para birimlerinde adı sıkça duyulmaya başlayan signature nedir? Belirli algoritmalar kullanılarak kripto paralarda özel ve genel anahtar birleşiminden oluşan, para transferlerinde public ve private anahtarı ile veri adres kaynağını doğrulamaya dayalı bir sistemdir.

Dijital İmza

Dijital platformda bazı önemli veriler el ile imzalanmaya müsait olmadığında dijital olarak imzalanır. Mesajlarda, belgelerde ve kişisel bilgilerde bir kod olarak imzalanır. Dijital imza kullanım alanları oldukça yaygın ve geniştir.

Bunlar;

  • Kripto paralar
  • Bilgi teknoloji alanı
  • Hukuk alanı
  • Finans alanı
  • Blockchain işlemi

Dijital imzanın çalışma yöntemi biraz farklıdır. Hash fonksiyon yapısı, açık anahtar şifreleme yöntemini tam olarak kavramak doğru kullanımı sağlar.

Hash Fonksiyonu Nedir?

Verilerin belirlenen büyüklükte yani özet hali ile çıkması için hash fonksiyonu kullanılır. Bu çıkan özet bilgiye hash değeri de denmektedir. Girdi yapılan veriler olduğu gibi çıkmayacağından, hash değeri farklı olacaktır. Dijital verilerdeki orginal halinin doğrulanması için kullanılır.

Açık Anahtar Kriptografı Nedir?

Bu anahtar bir açık bir de özel anahtarın birlikte kullanıldığı şifreleme sistemidir. Var olan ikili anahtar arasında algoritmik bağlantı vardır. Verilerin şifrelenmesi, dijital imza gibi durumlarda kullanılır.

Geleneksel şifreleme yöntemine kıyasla, açık anahtar şifreleme sisteminde veri şifreleme işlemi yapılır, şifre çözmek için ise özel anahtar kullanılır. Bir mesaj gönderici tarafından imzalanan özel anahtar ile hash fonksiyonu yapılır, alıcı ise açık anahtar sayesinde imzanın doğruluğunu teyit eder.

Kripto Paralarda Doğrulama Nasıl Olur?

Kripto paralarda dijital imzalarda şifreleme yöntemi kullanılır fakat her zaman olacağı anlamına gelmez. Bitcoin gibi para birimleri dijital imzadan faydalansa da şifreleme işlemi yapılmaz. Bitcoin doğrulama işlemini ECDSA ile gerçekleştirir.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X