Suçluların Kriptoyu Kullanmasını Önlemek İçin Sert Kurallar Geliyor

Suçluların Kriptoyu Kullanmasını Önlemek İçin Sert Kurallar Geliyor

Kripto Para Haberleri
Ekim 28, 2021 tarafından Ömer Dursun
70
suclularin-kriptoyu-kullanmasini-onlemek

Suçluların kriptoyu kullanmasını önlemek için yeni adımlar atılıyor. Kripto para firmaları, hükümetin yasadışı finans politikasını koordine eden uluslararası bir organ olan Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü tarafından Perşembe günü yayınlanan yeni yönergeler uyarınca kara para aklama ile mücadele için daha büyük adımlar atmaya zorlanabilir.

Görev gücü, hükümetleri kripto firmalarının düzenleyici gözetimini genişletmeye ve daha fazlasını müşterilerinin kimliklerini kontrol etmek ve şüpheli işlemleri düzenleyicilere bildirmek gibi önlemler almaya zorlamaya çağırdı.

Suçluların Kriptoyu Kullanmasını Önlemek Mümkün mü?

Stablecoinler -genellikle altından diğer kripto para birimlerine kadar dolar veya varlık rezervleri tarafından desteklenen dijital tokenler- COVID-19 salgını sırasında patladı. Sonuç olarak Hazine ve Federal Rezerv dahil olmak üzere ABD’nin en üst düzey düzenleyicilerinden oluşan ABD Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, kriptoyu dizginlemek için daha geniş çabaların bir parçası olarak bunlara odaklanıyor.

Grubun önümüzdeki aylarda stabilcoinlerin risklerini ve fırsatlarını detaylandıran bir rapor yayınlaması bekleniyor. Reuters tarafından görülen gruba gönderilen bir mektupta, Washington merkezli Dijital Ticaret Odası, dolara sabitlenen perakende odaklı sabit paraların yeni bir dizi kurala tabi olmaması gerektiğini söyledi.

Stablecoin’lerin “ayrı, zorunlu bir düzenleyici rejimi hak etmek için önemli bir ölçekte olmadığını” belirterek, bir yatırım ürünü olarak değil, perakende odaklı diğer dijital ödeme araçları gibi muamele görmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X