Tayland Başbakanı, Kripto Yatırımlarına İlişkin Vatandaşlarını Uyardı

Tayland Başbakanı, Kripto Yatırımlarına İlişkin Vatandaşlarını Uyardı

Kripto Para Haberleri
Ekim 24, 2021 tarafından Merteren Alkis
35
tayland-kripto-para

Tayland Başbakanı, son zamanlarda artan dolandırılma olaylarından dolayı kripto para birimlerine yatırım yapan Tayland vatandaşlarını uyardı.

Tayland kripto para yatırımcılarının yüzde kırk yedisi 30 yaşın altında. Tayland’daki SEC’e göre 1,49 milyon dijital varlık alım satım hesabı var ve ortalama işlem hacmi 198 milyon dolar. Tayland’daki birçok kripto yatırım platformu yasa dışı çalışıyor ve Başbakan, bir şeyler ters gittiğinde yasal başvuru mümkün olmadığı için halkı bu platformları kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Bu platformlar, tüccarları çekmek için genellikle reklam yutturmaca kullanır. Başbakan , insanların yatırım yapmasından memnun olmakla birlikte, vatandaşların tüm yatırımlarını kaybedebileceklerini düşünmelerini ve özellikle çocuklar için ticaret hesabı açarken yatırımları dikkatle düşünmelerini istiyor. Çocukların ticaret hesaplarının ebeveyn denetimi altında olmasını tavsiye ediyor.

Tayland Hükümeti SEC ile Uyumlu Davranıyor

Kara para aklamayı önleme politikaları 2019 yılında köklü kripto para yasa ve yönetmeliklerine eklendi. Eylül 2021’de Kara Para Aklamayı Önleme Ofisi tarafından başlatılan ve yeni bir hesap oluşturmak isteyen herkesin yapmasını gerektiren yeni düzenlemeler devreye girdi.

2021 Eylül ayında Tayland’da tüm Huobi ve Binance borsasının  hizmetleri durduruldu ve kabul lisansları iptal edildi . Haziran 2021’de, borsaların meme veya şaka tabanlı jetonlar ve hayran tabanlı jetonların yanı sıra bir borsa tarafından verilen jetonlar ve değiştirilemez jetonlarla uğraşmalarını yasakladılar ve bunların hiçbir önemi olmadığına inandılar. Tokenlar, duyurunun ardından 30 gün içinde borsaların uymaması durumunda listeden çıkarılacak şekilde ayarlandı.

Tayland, Asya CBDC Yarışında Lider

Tayland kısa süre önce, istikrarlı kripto paranın benimsenmesinin insanların Tayland’ın yasal para birimi olan Baht’ı kullanmasını ve ona olan güvenini olumsuz etkileyeceği korkusuyla THT sabit madeni parasının kullanımını yasakladı. Stabil kripto  paralar, sahiplerine ulusal para birimine sabitlenmiş bir dijital varlık tutarken diğer kripto para birimleriyle ilişkili oynaklıktan kaçmalarını sağlar . Tayland, 2019’da dijital Baht denemesi başlattı ve merkez bankası dijital para birimi oluşturma yarışında Asya ülkeleri arasında lider durumunda.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X