Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin Deneyini “Düşüncesiz” olarak nitelendirdi

Vitalik Buterin, El Salvador’un Bitcoin Deneyini “Düşüncesiz” olarak nitelendirdi

Altcoin Haberleri
Ekim 9, 2021 tarafından Merteren Alkis
71
Vitalik-Buterin-el-salvador

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin kısa süre önce El Salvador ‘un Bitcoin’i benimseme yaklaşımını eleştirdi ve kripto para birimiyle ilgili en büyük alt dizin olan r/CryptoCurrency’e yaptığı bir yorumda bunu “düşüncesiz” olarak nitelendirdi.    

Buterin, işletmeleri herhangi bir kripto para birimini kabul etmeye zorlamanın, kripto paraların amacına aykırı olduğunu düşünüyor.

Rus-Kanadalı programcı, Salvadorluların eğitim eksikliği nedeniyle bilgisayar korsanlığı veya dolandırıcılık kurbanı olma riski altında olduğunu ekliyor.

Takip eden bir yorumda Buterin, Bitcoin maksimalistlerini güçlü müttefikler tarafından kolayca yönlendirilen bir topluluk olarak alay etti:  

Bitcoin maksimalistlerini  kendi safına çekmek için çok kolay bir topluluktur: sadece güçlü bir konumda olmanız ve onlar ve kripto paraları hakkında güzel şeyler yapmanız veya söylemeniz gerekir.

Geçen ay Buterin, Twitter CEO’su Jack Dorsey’i Bitcoin’de merkezi olmayan finansmanı “çok daha zayıf bir güven modeli” ile yeniden yaratmaya çalıştığı için de eleştirdi.   

En son yorumları, üyeleri Buterin’i “tuzlu” ve ikiyüzlü olmakla suçlayan Bitcoin topluluğu tarafından fark edilmedi.

 El Salvador resmi para birimi Bitcoin olan ilk ülke olmuş durumda.

Ancak muhalifler, büyük Bitcoin deneyine ayrılan bütçenin ülkenin sağlık veya eğitim sistemlerini iyileştirmek için kullanılabileceğini savunuyor.

Başkan Nayib Bukele, yasanın yürürlüğe girmesinden iki aydan daha kısa bir süre önce gönüllü olacağını belirtmesine rağmen, dükkanların Bitcoin’i Eylül ayı başlarında kabul etmesi zorunlu olduğu ifade ediliyor.

Yine de bazı Bitcoinciler, McDonald’s gibi uluslararası şirketleri Bitcoin’i kabul etmeye zorlamak için zorunlu kabulün gerekli olduğuna inanıyor.

Kısa süre önce kendisine şaka yollu bir şekilde “dünyanın en havalı diktatörü” diyen Bukele, Bitcoin desteğinden geri adım atmıyor ve topluluğa hükümetin multi-milyon alımları ve volkanik enerjiyle çalışan bir madencilik operasyonunun video görüntülerini kamuoyuyla paylaşıyor.

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X