YATIRIM FİNANSMAN MODEL PORTFÖY %49 GETİRİ POTANSİYELLİ HİSSE 9 KASIM 2020

YATIRIM FİNANSMAN MODEL PORTFÖY %49 GETİRİ POTANSİYELLİ HİSSE 9 KASIM 2020

Kripto Para Haberleri
Kasım 9, 2020 tarafından koindeks
23
yatırım-finansman

Piyasalarda Cuma Günü…

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe yatay açılışla başlayan endeks, 11770’e kadar geri çekilmiş olsa da ardından toparlanmayı başardı. 22 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmaya devam eden BIST100, haftayı %1,01 değer kazancıyla 1191,96 puanla kapattı. Global piyasalarda görülen pozitif havanın devam etmesiyle yukarı yönlü hareketlerin devamı beklediğimiz endekste, 1120,0-1125,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1170,0 destek olarak izlenebilir.

Dolar/TL ise haftaya yüksek volatilite ile başlıyor. Bu nedenle, özellikle kaldıraçlı pozisyonlarda kısa vadeli ve trade amaçlı işlemlerde temkinli kalmalı ve yakın takipte olunmalı. Kurda, geçtiğimiz hafta yaşanan yaklaşık %3’lük yükselişin bu hafta ve gelecek hafta PPK’dan faiz artırım beklentileri ile TL lehine geri alınması muhtemel. Bu da kuru 8,30 civarına ve ardından 7,80-8,00 bandına geri çekebilir. TL’de değer kaybının sürmesi halinde ise ilk direnç tarihi zirve seviye olan 8,5830.

Bugünün Gündeminde…

Merakla beklenen ABD seçimlerini kritik eyalet Pennsylvania’da farkı açan Demokrat aday Joe Biden’ın kazandığı duyuruldu. Böylelikle Biden, toplamda 290 delegeye ulaşmış oldu. Bazı bölgelerde mahkemeye başvuracağını açıklaya Trump’ın yapacağı diğer hamleler merak konusu. Seçim sonuçlarının tam olarak netleşmesi biraz daha zaman alabilir.

Yurtiçi veri gündemine baktığımızda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişikliği olup olmayacağı ve yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın yönetiminde TCMB’nin izleyeceği fonlama politikası izlenecek.

Yurtdışı veri gündeminde ise seans başında Almanya Eylül ayı Ticaret Dengesi verisi açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD seçimlerini Biden’ın kazandığı duyurulması ve petrol fiyatlarındaki toparlanma ile pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta olumlu olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

EUR/USD ise, Euro lehine momentum korunuyor. Biden’ın ABD başkanlık seçimlerinde öne geçmesi ile 2,2 trilyon dolarlık mali teşvik beklentisinin güçlenmesi, artacak dolar arzı nedeniyle doların bir süre daha gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı zayıf kalmasına neden olabilir. Paritede, 1,1720 ve 1,1610 destekleri ile 1,1910 ve 1,1960 dirençleri izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X