YATIRIM FİNANSMAN MODEL PORTFÖY TAVSİYELERİ 16 KASIM 2020

YATIRIM FİNANSMAN MODEL PORTFÖY TAVSİYELERİ 16 KASIM 2020

Kripto Para Haberleri
Kasım 16, 2020 tarafından koindeks
26
yatırım-finansman

Piyasalarda Cuma Günü…

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans sonlarına doğru geri çekilmiş olsa da ardından toparlanmayı başardı ve haftayı %1,54 değer kazancıyla 1291,3 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1300,0-1305,0 bandını direnç olarak takip edeceğiz. Bu bandın geçilmesi halinde ise 1333,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası kar satışları karşısında ise 1285,0 ilk destek olmak üzere 1261,0’e geri çekilme görülebilir.

Dolar/TL ise geçtiğimiz hafta 100 günlük hareketli ortalamanın hemen üzerinde 7,54 seviyesinden kapanış gerçekleştirmişti. Yaklaşık %10 düşüş kaydeden kurda an itibariyle tepki yükselişleri görülmekte. 7,67’den işlem gören Dolar/TL’de, 7,77’i direnç olarak izleyeceğiz. Perşembe günü açıklanacak olan PPK faiz kararına kadar 7,54-7,77 bandında dalgalanma görülebilir.

Bugünün Gündeminde…

ABD Başkanı Trump, seçimlerden bu yana ilk kez Biden’ın kazandığını belirtirken, seçimlere hile karıştırıldığı iddiasını yineledi. Öte yandan ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden, eski Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’ı Hazine Bakanlığı görevine getirmeyi planlıyor.

Çin’in de aralarında bulunduğu Asya-Pasifik bölgesindeki 15 ülke dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Anlaşması’nı imzaladı. Anlaşma ticaret, hizmetler, yatırımlar, e-ticaret, telekomünikasyon ve telif hakları gibi alanları kapsıyor. Yeni serbest ticaret anlaşmasının, dünyanın en hızlı ekonomik büyümesine sahip olan bölgesinde Çin’in konumunu ve nüfuzunu güçlendirmesi bekleniyor.

Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Ekim ayı Konut Satışları ve Bütçe Dengesi verileri açıklanacak.

Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru New York Fed İmalat Endeksi verisi açıklanacak. Önceki dönem 10,5 olarak açıklanan veride piyasa beklentisi 13,9.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Asya-Pasifik bölgesel kapsamlı ekonomik anlaşması ile pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı ardından %1,5’lara varan yükseliş kaydetmekte.

EUR/USD’da geçtiğimiz hafta 50 günlük hareketli ortalama 1,1750’e kadar geri çekilme yaşanmış olsa da ardından toparlanmayı başardı. An itibariyle 1,1850’den işlem gören paritede 1,1917’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise bir önceki zirve 1,2012 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1815’i destek olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X