Ziraat Yatırım %26 Getiri Hisse Senedi Önerisi

Ziraat Yatırım %26 Getiri Hisse Senedi Önerisi

Kripto Para Haberleri
Eylül 28, 2020 tarafından koindeks
19
ziraat-yatirim-hisse-onerisi

Pay Piyasası: Arçelik Şirket Raporu (ARCLK, Öneri: AL, HF: 29,00 TL) 25 Eylül

Öneri “AL”
Kapanış Fiyatı: 23,14 TL
Hedef Hisse Fiyatı : 29,00 TL

Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği alanlarında faaliyet gösteren Arçelik toplam 23 fabrikada üretim yapmaktadır. Türkiye, 30mn adete yakın beyaz eşya üretim kapasitesi ile beyaz eşya sektöründe Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük üretim merkezi konumundadır.

Arçelik adet bazında Avrupa’da pazar payı sıralamasında en büyük 2. beyaz eşya şirketidir. Türkiye’de beyaz eşya pazarında yaklaşık %50, klima pazarında yaklaşık %51 pazar payı ile lider konumdadır. Şirketin TV’deki pazar payı ise yaklaşık %25 olup 2. sıradadır. Şirket aynı zamanda küçük ev aletleri pazarında lider konumdadır. Arçelik markası son 12 yıl üst üste en sevilen (Lovemarks) beyaz eşya markası olarak seçilmiştir. Şirketin global markası Beko Avrupa‘nın toplam beyaz eşya pazarında 2’nci sırada yer almaktadır. Ayrıca, Arctic Romanya’da, Defy Güney Afrika’da, Dawlance da Pakistan’da pazar liderleridir.

Yaklaşık 3.000 münhasır Arçelik/Beko bayisi ve 600 civarındaki satış sonrası hizmet noktası ile Türkiye’nin en geniş dağıtım ve servis ağına sahiptir.

2020 yılının ilk yarısında yurt içi beyaz eşya pazarı %4,2 artış kaydetmiştir. Aynı dönemde Arçelik’in toptan beyaz eşya satışları ise %7,2 oranında küçülmesine rağmen Türkiye beyaz eşya pazarındaki liderliğini sürdürmüştür.

Küresel ekonomilerde Haziran ayıyla birlikte yeni normale dönüş süreci başlamıştır. Risk iştahındaki kısmı toparlanmayla birlikte tüketici güvenindeki artışın da etkisiyle yurt içi satışlarda toparlanma devam etmektedir. 2019 yılında Arçelik’in satış gelirlerinin %32’si yurtiçi, %47’si ise Avrupa satış gelirlerinden oluşmuştur. Yurtdışı yüksek satış gelirleri şirkete kurlardaki artışa karşı doğal korunma sağlamaktadır. Ayrıca bu durum yurtiçi gelişmelerden daha az etkilenmesine neden olmaktadır.

Kovid-19 süreciyle ilgili belirsizlik, küresel ve yurtiçi ekonomik görünüm, emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar, yurtiçi pazar için beyaz eşyada ithalatın artması, sektördeki rekabet ile vergi düzenlemeleri potansiyel risk unsurları olarak ön plana çıkmaktadır.

Arçelik’in tahmini hedef piyasa değerini, İNA ve Piyasa Çarpanları yöntemlerine göre ağırlıklandırarak 19.596mn TL olarak hesaplamaktayız. Arçelik hisse senetleri bulduğumuz hedef piyasa değerine göre %20,2 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, ARCLK için hedef hisse fiyatını 29,00TL olarak belirtiyor ve hisse için “AL” önerisinde bulunuyoruz.

Kaynak: Ziraat Yatırım 25 Eylül

Add a comment

Günlük Analizler ve Son Dakika Haberler Telegram Kanalımızda!

X